ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗ ΒΡΑΔΙΑ ΤΟΥ ΕΡΕΥΝΗΤΗ ΣΤΟ ΕΜΠ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Πρόσκληση για συμμετοχή στη Βραδιά του Ερευνητή στο ΕΜΠ την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019

Κάθε χρόνο, την τελευταία Παρασκευή του Σεπτέμβρη, 1.500.000 επισκέπτες σε περισσότερες από 300 Ευρωπαϊκές πόλεις συμμετέχουν στη Βραδιά του Ερευνητή, μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, με στόχο την εξοικείωση του κοινού με τον υπέροχο κόσμο της έρευνας. Το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο είναι συνεπές στο ραντεβού του, για έκτη συνεχή χρονιά, διοργανώνοντας τη Βραδιά του Ερευνητή στο ΕΜΠ την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019 στο εμβληματικό κτίριο Αβέρωφ του Ιστορικού Συγκροτήματος Πατησίων από τις πέντε το απόγευμα έως αργά το βράδυ.

Βασικός στόχος της Βραδιάς του Ερευνητή στο ΕΜΠ είναι η προβολή του έργου των ερευνητών και η ανάδειξη στο ευρύ κοινό της σπουδαιότητας και της καινοτομίας των επιτευγμάτων τους, του ρόλου του ελληνικού δημόσιου Πανεπιστημίου στην επιστήμη, αλλά και την προσφορά του στην κοινωνία και την ανάπτυξη της χώρας.

Φέτος, η Βραδιά του Ερευνητή στο ΕΜΠ με ειδικό θέμα «Αθλητισμός: Κληρονομιά, Καινοτομία» συμμετέχει στον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Αθλητισμού 2019 (23-30 Σεπτεμβρίου 2019), ενθαρρύνοντας όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο να ανακαλύψει και να εξερευνήσει τον αθλητισμό μέσα από ερευνητικές εφαρμογές για την τεκμηρίωση της αθλητικής μας κληρονομιάς, τη βελτίωση αθλητικών επιδόσεων και την εισαγωγή καινοτόμων τεχνολογιών στον αθλητισμό.

Οι ενδιαφερόμενοι ερευνητές των Πανεπιστημίων της Αθήνας καλούνται να συμπληρώσουν τις ειδικές φόρμες στοwww.ntua.gr/ntuaren/ το συντομότερο. Για περισσότερες πληροφορίες, οι συμμετέχοντες μπορούν να επικοινωνήσουν στα τηλέφωνα 210 772 1433, 210 772 3775 και 210 772 1431 και στο email ntuaren[at]central.ntua[dot]gr.

Μπορείτε να δείτε ολόκληρη την ανακοίνωση εδώ