ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ARWU

Αγαπητές και Αγαπητοί συνάδελφοι

Ανακοινώθηκε  στις  18 Ιουλίου 2022 από το Shanghai Jiaotong University, στο πλαίσιο της δραστηριότητας Academic Ranking of World Universities (ARWU) οι επιμέρους κατατάξεις για το 2022 των Πανεπιστημίων παγκοσμίως, σε κάθε ευρύτερη επιστημονική περιοχή και για ειδικά ακαδημαϊκά αντικείμενα.

Το Τμήμα Νοσηλευτικής βρίσκεται στις θέσεις 151-200, παρουσιάζοντας ιδιαίτερα υψηλή βαθμολογία στον δείκτη IC (% άρθρων με διεθνή συνεργασία) με βαθμό 86,1/100. Επιπροσθέτως είναι το μοναδικό Τμήμα Νοσηλευτικής Ελληνικών Πανεπιστημίων που συμπεριλαμβάνεται στην εν λόγω κατάταξη.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλες και όλους τους συναδέλφους και μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας του Τμήματος Νοσηλευτικής που, το επιστημονικό και ερευνητικό τους έργο, παρά τις αντίξοες συνθήκες κατά την περίοδο της πανδημίας, οδήγησε και σε αυτή τη διάκριση, τιμώντας επίσης τη Σχολή Επιστημών Υγείας και το ΕΚΠΑ.

Με την ευκαιρία, θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Πρόεδρο, Καθηγητή Π. Μυριανθέα και τον Αν.Πρόεδρο, Καθηγητή Ε. Κωνσταντίνουγια την εξαιρετική συνεργασία μας. Τις θερμότερες ευχές μου επίσης τόσο στον Πρόεδρο Π. Μυριανθέα για την επανεκλογή του, όσο και την νεοεκλεγείσα Αναπλ.Πρόεδρο, Καθηγήτρια Δ. Καϊτελίδου με την ευχή για συνέχιση της εποικοδομητικής μας συνεργασίας και την  επίτευξη των στόχων τους αναφορικά με την προβολή και τη διεθνοποίηση των επιτευγμάτων των μελών του Τμήματος Νοσηλευτικής.

H Κοσμητεία της Σχολής Επιστημών Υγείας  θα συνεχίσει να είναι αρωγός και έμπρακτος υποστηρικτης των προσπαθειών των μελών της ακαδημαϊκής μας κοινότητας.

Καθηγητής Εμμ. Πικουλής