Η ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΣΤΟ TOP -100 ΤΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ARWU

Αγαπητές και Αγαπητοί συνάδελφοι

Ανακοινώθηκαν  στις  18 Ιουλίου 2022 από το Shanghai Jiaotong University, στο πλαίσιο της δραστηριότητας Academic Ranking of World Universities (ARWU) , οι επιμέρους κατατάξεις για το 2022 των Πανεπιστημίων παγκοσμίως, σε κάθε ευρύτερη επιστημονική περιοχή και για ειδικά ακαδημαϊκά αντικείμενα.

Η Οδοντιατρική Σχολή του ΕΚΠΑ για πρώτη φορά εισέρχεται στο top -100 των Πανεπιστημίων παγκοσμίως καταλαμβάνοντας τη θέση 76-100, στο αντικείμενο «Dentistry & Oral Sciences». Επίσης θα πρέπει να επισημανθεί ότι εμφανίζει εντυπωσιακή επίδοση στον δείκτη IC (% άρθρων με διεθνή συνεργασία) με βαθμό 89,9/100. Η συγκεκριμένη επίδοση είναι υψηλότερη της βαθμολογίας των 12 πρώτων πανεπιστημίων του συγκεκριμένου ακαδημαϊκού αντικειμένου (μεταξύ των οποίων το Harvard, το University of Washington, το Kings College London, κ.α).

Θερμά συγχαρητήρια σε όλες και όλους τους συναδέλφους και μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας της Οδοντιατρικής Σχολής που, το επιστημονικό και ερευνητικό τους έργο, παρά τις αντίξοες συνθήκες κατά την περίοδο της πανδημίας, οδήγησε και σε αυτή τη διάκριση, τιμώντας επίσης τη Σχολή Επιστημών Υγείας και το ΕΚΠΑ.

Με την ευκαιρία, θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Πρόεδρο, Καθηγητή Φ.Μαδιανό για τη συνεργασία μας και την προσφορά του κατά τη θητεία του. Τις θερμότερες ευχές μου επίσης στον νυν Αναπλ. Πρόεδρο και νέο εκλεγμένο Πρόεδρο, Καθηγητή Ν.Νικητάκη και στην νέα Αν.Πρόεδρο, Αν.Καθηγήτρια  Σ. Γκιζάνη με την ευχή για συνέχιση της εποικοδομητικής μας συνεργασίας και την  επίτευξη των στόχων τους αναφορικά με την προβολή και τη διεθνοποίηση των επιτευγμάτων των μελών της Οδοντιατρικής Σχολή.

H Κοσμητεία της Σχολής Επιστημών Υγείας  θα συνεχίσει να είναι αρωγός και έμπρακτος υποστηρικτής των προσπαθειών των μελών της ακαδημαϊκής μας κοινότητας.

Καθηγητής Εμμ. Πικουλής