ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ Ε. Ι. ΓΙΑΜΑΡΕΛΛΟΣ-ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ EUROPEAN SHOCK SOCIETY

Η European Shock Society (Πανευρωπαϊκή Εταιρεία Καταπληξίας) αποτελεί πανευρωπαϊκή επιστημονική εταιρεία η οποία ιδρύθηκε το 1983 και στοχεύει στη μελέτη των μηχανισμών και της θεραπευτικής αντιμετώπισης όλων των μορφών της καταπληξίας. Τα κύρια μέλη της είναι εντατικολόγοι, λοιμωξιολόγοι και χειρουργοί.

Σε αναγνώριση της συμβολής του σε πανευρωπαϊκό επίπεδο στη διερεύνηση της παθογένειας και της θεραπευτικής αντιμετώπισης της σηπτικής καταπληξίας, ο Καθηγητής Παθολογίας της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ Ευάγγελος Ι. Γιαμαρέλλος-Μπουρμπούλης εκλέχθηκε το 2017 στη θέση του President-Elect του Διοικητικού Συμβουλίου της European Shock Society. Στη διάρκεια του 18th Congress of the European Shock Society που έλαβε χώρα από 8 ως 11 Οκτωβρίου στα Χανιά Κρήτης, ο κ. Ε. Ι. Γιαμαρέλλος-Μπουρμπούλης ανέλαβε τα καθήκοντα του Προέδρου της European Shock Society για τα επόμενα δύο έτη. Όπως ανέφερε κατά την ομιλία του στη λήξη του συνεδρίου, κύριος στόχος της θητείας του θα είναι η προαγωγή της προσωποποιημένης ανοσοθεραπείας του ασθενούς με σηπτική καταπληξία σε πανευρωπαίκό επίπεδο.

Δείτε την ανακοίνωση της Προεδρείας European Shock Society εδώ