ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΣΤΟΥΣ ΠΛΗΓΕΝΤΕΣ ΣΕ ΣΕΙΣΜΟΠΛΗΚΤΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ

Αποστολή βοήθειας στους πληγέντες σε σεισμόπληκτες περιοχές

Αγαπητές και Αγαπητοί συνάδελφοι,

Σε συνέχεια του καλέσματος του Πρυτανικού Συμβουλίου για την αποστολή  βοήθειας στους συνανθρώπους μας που έπληξε ο καταστροφικός  σεισμός στην Τουρκία και τη Συρία, θα θέλαμε να ενημερώσουμε ότι  στη δράση αυτή συμβάλλει  υποστηρικτικά το ΠΜΣ Παγκόσμια Υγεία – Ιατρική των Καταστροφών και η  Ευρωπαϊκή έδρα Jean  Monnet Humanitarian Μedicine and response in action (2022-2023) υπό τον Κοσμήτορα Καθηγητή  Χειρουργικής,  Ε. Πικουλή.

Στο πλαίσιό αυτό και αποσκοπώντας στη ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΗ ΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΚΑΙ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΕΔΡΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΓΟΥΔΙ τα είδη θα συγκεντρώνονται ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ, διεύθυνση: Μικράς Ασίας και Δήλου 1, ΤΚ 11527
ωράριο: Δευτέρα – Πέμπτη 8:30 – 18:00
            Παρασκευή: 8:00 – 16:00

τηλ. επικοινωνίας: 210 7461400 (βιβλιοθήκη ΣΕΥ), 210 7462250 (Κοσμητεία ΣΕΥ)

Εκτός των όσων έχουν ανακοινωθεί από τις Πρυτανικές Αρχές, ειδικά σε ότι αφορά υγειονομικές ανάγκες θα θέλαμε να αιτηθούμε την προσφορά ειδών όπως:

• αντισηπτικά
  • γάντια απλά και αποστειρωμένα μιας χρήσης
  • οροί, συσκευές ορού, φλεβοκαθετήρες
  • επιδεσμικό υλικό, γάζες-κομπρέσες
  • αναλγητικά
  • μυοκτονικά, αντιμυκητιασικά και αντιπαρασιτικά φάρμακα

Παράλληλα, στο επόμενο διάστημα δρομολογείται αποστολή υγειονομικού προσωπικού στην πληγείσες περιοχές υπο τον συντονισμό της  Ευρωπαϊκής έδρας Jean  Monnet Humanitarian medicine and response in action , για την οποία θα υπάρξει νεότερη ενημέρωση.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συμμετοχή σας.

Καθηγητής Εμμ.Πικουλής