ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟ «ΚΩΣΤΗΣ ΠΑΛΑΜΑΣ» ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΩΝ ΑΕΙ

Εκδήλωση στο «Κωστής Παλαμάς» για την Ενεργειακή Αναβάθμιση των ΑΕΙ στο ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ, ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΕΙΦΟΡΟΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗ»

Την Τρίτη 19 Μαρτίου 2019 πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση της πρόσκλησης για την  Ενεργειακή  Αναβάθμιση των ΑΕΙ στο κτήριο «Κωστής Παλαμάς» από το Υπουργείο Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε όλα τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ καθώς και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για την ενεργειακή αναβάθμιση των δημόσιων κτηρίων που διαθέτουν. Η πρόσκληση ξεκινά στις 10 Απριλίου και οι αιτήσεις θα γίνονται δεκτές έως 31/12 του τρέχοντος έτους.

Μέσω αυτού του προγράμματος δίνεται η ευκαιρία σε σημαντικά κτήρια καθώς και οι φοιτητικές εστίες που διαθέτει το ΕΚΠΑ να ανακαινισθούν ενεργειακά. Με την ενεργειακή αναβάθμιση θα αναβαθμιστούν τα κτήρια από κάθε πλευρά (εγκαταστάσεις ψύξης/θέρμανσης, κουφώματα, υαλοπίνακες, κ.λπ.) με σημαντική μείωση του κόστους ενέργειας και ποιοτική αναβάθμιση και αισθητική των κτηρίων.

Η ενεργειακή αναβάθμιση των κτηρίων θα έχει άμεση θετική επίπτωση στον προϋπολογισμό του Ιδρύματος καθώς θα μειωθεί σημαντικά η επιβάρυνση που ασκεί το κόστος ενέργειας σε αυτόν. Αξιοσημείωτο είναι ότι στο πρόγραμμα αυτό εντάσσεται και η δυνατότητα εγκατάστασης συστήματος φόρτισης ηλεκτρικών οχημάτων και ποδηλάτων στην Πανεπιστημιούπολη, μια ανάγκη που θα ανάγκη που προκύψει στα επόμενα χρόνια.

Βεβαίως για κάθε Ίδρυμα υπάρχει πλαφόν αιτήματος 3,5 εκ. ευρώ που όμως αυτό μπορεί να αυξηθεί με επαρκή αιτιολόγηση των αναγκών. Η χρηματοδότηση γίνεται μέσω του προγράμματος ΕΣΠΑ και θα πρέπει το έργο, περιλαμβανομένης της μελέτης, να ολοκληρωθεί έως 31/12/2023. Εκτός από μέλη ΔΕΠ του ΕΚΠΑ που παρακολούθησαν την εκδήλωση, η Τεχνική Υπηρεσία του Πανεπιστημίου είχε έντονη παρουσία αλλά και ενδιαφέρον να υποβάλλει σχετικό αίτημα για την ενεργειακή αναβάθμιση κτηρίων.

Νίκος Μυλωνάς
Αναπληρωτής Πρύτανη Οικονομικών Υποθέσεων