ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ, Κ. Π. ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΥ, ΜΕ ΘΕΜΑ «Η ΕΠΙΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΤΟΥ “ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ” ΕΠΙ ΤΟΥ “ΘΕΣΜΙΚΟΥ”. ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΩ?

Ομιλία του Προέδρου της Δημοκρατίας, κ. Π. Παυλόπουλου, με θέμα «Η επικυριαρχία του “οικονομικού” επί του “θεσμικού”. Από την δημοκρατικώς “θεσμική” στην οικονομικώς “δομημένη” ρυθμιστική δύναμη του κανόνα δικαίου»

Ενημερώνουμε τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών ότι την Παρασκευή, 24 Μαΐου 2019 και ώρα 17.30, στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30) και πριν την αναγόρευση του κυρίου Franco Ferrari, καθηγητή της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Νέας Υόρκης, σε Επίτιμο Διδάκτορα της Νομικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. (ώρα 19.00), θα πραγματοποιηθεί ομιλία της Α.Ε. του Προέδρου της  Δημοκρατίας, κυρίου Προκοπίου Παυλόπουλου, με θέμα «Η επικυριαρχία του “οικονομικού” επί του “θεσμικού”. Από την δημοκρατικώς “θεσμική” στην οικονομικώς “δομημένη” ρυθμιστική δύναμη του κανόνα δικαίου», ως παρέμβαση στο πλαίσιο του Διεθνούς Επιστημονικού Συμποσίου με θέμα «Το Μέλλον του Παγκόσμιου Δικαίου» που θα διεξαχθεί νωρίτερα την ίδια ημέρα και ώρα 09.00 (κεντρικό κτήριο, Αμφιθέατρο «Ιωάννης Δρακόπουλος»).

Παρακαλείστε να τιμήσετε με την παρουσία σας την εκδήλωση.