ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΓΟΛΕΜΑΤΗ

Στη μνήμη Βασιλείου Γολεμάτη

Με βαθιά οδύνη πληροφορήκαμε την απώλεια του ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΓΟΛΕΜΑΤΗ, Ομότιμου Καθηγητή Χειρουργικής της Ιατρικής Σχολής, του δασκάλου μας, ο οποίος σε όλη του την καριέρα εργάστηκε άοκνα με γνώμονα την ορθή εκπαίδευση των φοιτητών και νέων χειρουργών αλλά και με υψηλό αίσθημα προσφοράς στον πάσχοντα.

O Καθηγητής δεν βρίσκεται πλέον ανάμεσά μας.  Και όμως, την παρουσία του, το αίσθημα ευθύνης του, την βαθιά αγάπη του για το φοιτητή αλλά και το ειλικρινές ενδιαφέρον για τον ασθενή δεν θα τα ξεχάσουμε ποτέ. Αυτή την έμφυτη αρχοντιά και την έκφραση που πρόδιδε ένα εσωτερικό, καρδιακό ζήλο.

Υπήρξε ο πρώτος χειρουργός που χειρούργησε, σε Πανεπιστημιακή Κλινική, HIV ασθενείς, σε μια περίοδο που ο φόβος της νόσου ήταν έντονος, ενώ με πολυάριθμες ομιλίες και διαλέξεις συνέβαλε στην ορθή ενημέρωση του κοινού και των επαγγελματιών υγείας. Επί των ημερών του δημιουργήθηκε στο Νοσοκομείο «Ανδρέας Συγγρός» η μονάδα ασθενών με AIDS.

Για όλους εμάς που υπήρξαμε φοιτητές του αλλά και, κατόπιν, συνεργάτες και συνάδελφοι, ο Βασίλειος Γολεμάτης δεν θα μείνει στη μνήμη μας μόνο ως ένας από τους βασικούς εκπροσώπους της ελληνικής χειρουργικής στο διεθνή χώρο, αλλά θα τον θυμόμαστε πάντα ως έναν ευθύ άνθρωπο που μας δίδαξε, μας καθοδήγησε, ειδικά εμάς τους χειρουργούς, με γνώμονα πάντα την αγάπη για τον ασθενή, χωρίς διακρίσεις, χωρίς παρωπίδες, χωρίς προκαταλήψεις. Θα είναι για μας ο Δάσκαλος, που κατάφερε να διατηρήσει την ανεξαρτησία και τον αυθεντικό του χαρακτήρα μέχρι το τέλος.

Η Σχολή Επιστημών Υγείας, εκτιμώντας το ήθος και την προσφορά του στην Επιστήμη, ομόφωνα εκφράζει θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του.

Καθηγητής Χειρουργικής

Εμμανουήλ Α. Πικουλής